SİSTEM ODASI TASARIMI VE YAPIMI

Veri merkezi, tüm bilişim faaliyetlerinizi barındıran ve uygulamaların çalışması için gerekli fiziksel altyapı bileşenlerinden oluşan yapıdır. Bu yapının kavramsal ve fiziki tasarımları uzmanlıkla yapılmalı, uygulamalar burada sorunsuz ve kesintisiz olarak çalışmalıdır.

İyi bir sistem odası dizaynı için sadece sistem bilgisi asla yeterli değildir. Bu yapının gelecekteki ihtiyaçları da karşılayacak tasarım zekası ile hayata geçirilmesi gereklidir. Pek çok işletme, sunucu odalarının karmaşıklığının bedelini gereksiz kesintiler, veri kayıpları ve sistem güvenliği riskleri ile ödemek zorunda kalırlar. Dahası, veri merkezleri çok yüksek miktarda enerji tükettiğinden, bunları barındıran fiziksel yapının iklim kontrolünün ve enerji verimliliğinin ancak iyi bir izolasyonla mümkün olduğu bilinmelidir.

Veri merkezleri öncelikle en sorunsuz elektrik ve yüksek hızlı ağ kaynaklarına yakın olmalıdır. Tesis, afet bölgelerinde ya da afet bölgesi yakınında olmamalıdır. Bina duvarlarının ve zeminlerin yük taşıma kapasiteleri, sistem odasının barındıracağı donanımın, rafların ve tüm diğer destek altyapısının ağırlığı için yeterli olmalıdır. Ayrıca mutlaka, tesisin yeterli güvenlik ve yangın söndürme sistemleri ile uygun video takip sistemlerine sahip olması gerekir.

Sistem odanızın tasarımıyla ilgili kararları alırken şunlara dikkat etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır;

  • Bu odalar işletmenizin bilgi işlem ve veri depolama alanıdır. Bu nedenle giriş çıkışların kontrollü olması, yetkisiz girişleri engelleyecek tedbirlerin alınması gereklidir.
  • Su baskınlarına karşı güvenli hale getirilmelidir.
  • Isı, toz ve nem kontrolleri içeren doğru iklimlendirme, sistem odanızın yıllarca üst düzey performans göstermesi için gereklidir.
  • Yangın kontrolünün tüm binada ve yakın alanlarda yapılabilir olması gereklidir.
  • Enerji kontrolüne, olası kaçak akımlara, gereksiz elektrik kullanımına, kesintilere karşı kesintisiz güç kaynağı (UPS) sistemlerinin varlığına, topraklanma yapılıp yapılmadığına, zeminin antiseptik özelliğine, kablolama ve etiketlendirmenin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Olası depremlerde donanımın zarar görmemesi için kabinlerin sabitlenmesi ve uygun şekilde monte edilmesi gereklidir.

Sistem odası dizaynı, planlamadan başlayıp ve uygulama dek özel tecrübe ve iş disiplini gerektiren bir alandır. Sisteminizin uzun yıllar düzenli ve sorunsuz çalışmasının temelleri bu süreçte atılmış olur.

Normdata olarak sistem odası tasarımı ihtiyaçlarınızda AB standartlarında kaliteli ve ekonomik ürünleri branşında deneyimli uzman kadromuz ile veriyoruz. Teknoloji planlamasından sistemin çalışmaya başladığı ana kadar her ayrıntıyı düşünüp ihtiyaçlarınızı önceden belirliyor ve oluşabilecek sorunlara karşı önlemleri alarak sorunsuz bir altyapı ve sistem odası dizaynı yapıyoruz. Fiziksel altyapı sürecinden data center kurulum, planlama ve yönetim sistemlerine kadar garantili hizmet veriyoruz. En güncel teknolojiye dayanan yüksek verimli ve ölçeklenebilir data center tasarımı çözümlerimizle siz de temelden fark yaratabilirsiniz.

Bizimle çalışmak ister misiniz?

Whatsapp linki üzerinden bize hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın