Ağ İzleme ve Yönetim Yazılımları

Network yönetimi, raporlama, BT veri güvenliliği ve iş sürekliliği için izlenebilirlik, kurumlar için yasal birer zorunluluktur. Dolayısıyla tüm veri iletişim hareketleriniz, güncellemeler, güvenlik açıkları, her türlü sanal tehdit ve saldırılara karşı sahip olduğunuz araçlar, kurumsal sistem güvenliğinizin parçası olurlar. Normdata, tüm altyapınızın tek merkezden izlenebilmesi ve yönetilmesi konusunda kurumunuza özel ağ izleme ve yönetim çözümleri sunar.

Çağın gerekleri, ağ izleme teriminin BT endüstrisinde çok daha yaygın olarak kullanılmasıyla sonuçlanmıştır. Bugün herhangi bir BT sisteminin sağlıklı çalışması için router, güvenlik duvarı, switch, sunucu ve VM'ler gibi tüm ağ cihazlarınızın hem hata hem de performans açısından sürekli izlenmesi gereklidir. İşte ağ izleme, bu bileşenlerin kullanılabilirliklerini korumak ve optimize etmek için sürekli olarak değerlendirildikleri ve işletmenin tüm performansını ilgilendiren kritik BT sürecidir.

Size sunduğumuz gelişmiş ağ izleme yazılımları ile ağınızın üzerinde bulunan router, server, switch ve tüm diğer kritik network cihazları veya uygulamalar gibi belirlenmiş hostlardan istatistikler toplanır; network trafiği, disk kullanımı, CPU değerleri ve aktiflik durumları anlık olarak kontrol edilebilir.

Ağ izleme yazılımlarından beklenen proaktif olmaları, performans sorunlarını ve darboğazları bir sonraki adımı hesaplayarak keşfetmeleri, sisteminizi aksatabilecek sorunların erken tanımlamalarıdır. Etkili proaktif izleme yeteneği, BT sisteminizdeki muhtemel ağ kesintilerinin veya arızaların gerçekleşmeden önlenmeleri demektir.

Ağ izleme çözümleri, yazılım uygulamaları ve özel araçlardan oluşur. Belirli bir web sunucusunun çalışıp çalışmadığını ve dünya çapında ağlara düzgün şekilde bağlanıp bağlanmadığını tespit etmek için de ağ hizmetleri yaygın olarak kullanılır. Bu işlevi yerine getiren birçok sunucu hem İnternet hem de ağlar için daha bütünsel görselleştirme sağlar. Ping, en temel ağ izleme araçlarından biridir fakat günümüzde tekil bir kuruluş ağını veya tüm kuruluşu yönetmek için oluşturulmuş, video akışı izleme, posta sunucusu (POP3 sunucusu) izleme ve İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) izleme gibi yeteneklerde çok farklı ve gelişmiş ağ izleme yöntemleri vardır.

Ağ yönetim yazılımları denetleme merkezleri, sunucular, yönlendiriciler (router), anahtarlar (switch) ve iletim hatları gibi ağ kaynaklarını izleyebilmenizi ve kaydetmenizi sağlar. Ayrıca yazılım performansını kontrol etmenize ve gerektiğinde güncellemenize yardımcı olur.

Ağ yönetim yazılımı, ağ işleyiş faaliyetlerinizi tasarlandıkları amaca ve hizmete uygun hale getirmenizi sağlar. Günlük aktiviteleri ve performansı anlık takip etmek, kullanıcılar henüz sorunu bilmeden proaktif olarak düzeltmek için çalışır.

Ağ yönetim yazılımı, ağı besleyen kaynakların zamanında ve düzenli olarak güncellenmesini, gerektiğinde onarılmasını sağlar. Ayrıca, ağ yöneticileriyle işbirliği yapmaya ve gerekli tedbirleri almak için yakından iletişim kurmaya yardımcı olur. Bu, belirli bir hizmetin işlevini kolaylaştırmak için kaynakların yapılandırılmasını sağlar.

İnternet’in inanılmaz hızdaki evrimiyle karmaşıklaşan ağların bugün elle yönetilmesi imkânsız hale gelmiştir. İşte ağ yönetim yazılımları, en karmaşık olanlara dek tüm bilgisayar ağlarının yönetimini insana bağlı hatalardan kurtarmak ve otomatik hale getirmek geliştirilmiştir. Ağ yönetim yazılımı SNMP, CDP, ICMP, vb. çözümleri kullanarak ağ aygıtları (düğümler) hakkındaki verileri toplar. Bu veriler anlamlı raporlara dönüştürülerek sorunları tam olarak anlamalarını, değerlendirmelerini ve çözmelerini sağlamak için düzenli olarak ağ yöneticilerine iletilir. Bazı ağ yönetim yazılımları uyumluluk sorunları, ağ kusurları, performans sorunları gibi ağ sorunlarını otomatik olarak çözme yeteneğine de sahiptir. Yöneticilere verilecek yeni ağ düğümleri kurma veya yapılandırma yetkileri de ağ yönetim yazılımı ile tanımlanabilir.

Bizimle çalışmak ister misiniz?

Whatsapp linki üzerinden bize hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın