Omurga ve Kenar Anahtarlar

Ağ sistemi üzerinde bulunan ve birden fazla switch yükünü toplayan ya da ana yükün başladığı switch, omurga (backbone) olarak adlandırılır. Backbone, birden fazla switch arasında en fazla yükün toplayan birimdir. Omurga ve kenar anahtarlar sistemdeki tüm yükü toplar veya yükü switchler arasında paylaştırır.

Kenar switch iki ağın buluşma noktasında bulunan anahtardır. Bilgisayarların doğrudan ağ bağlantıları bu switchler ile yapılır. Genellikle bilgisayarların doğrudan bağlandığı switchlerdir. Bu anahtarlar, son kullanıcı yerel alan ağlarını (LAN) İnternet servis sağlayıcıların (ISS) ağlarına bağlar. Kenar switchler, yönlendiriciler, yönlendirme anahtarları, tümleşik erişim aygıtları (IAD'ler), çoklayıcılar ile kurumsal veya hizmet sağlayıcı çekirdek ağlarına giriş noktalarını oluşturan çeşitli MAN ve WAN aygıtları olabilir. Bunlar kendilerine doğrudan bağlı sistemlerin ihtiyacı olan anahtarlama ihtiyacını karşılayacak kapasitede olmalıdır. Anahtarlama gücü ve MAC tablosu boyu için belirli sınırları bulunur. Kenar anahtarları, erişim düğümleri veya hizmet düğümleri olarak da adlandırılırlar.

BT sisteminizin azami verimlilikle çalışmasında çok önemli rolü olan omurga ve kenar ağları üzerine tüm ihtiyaçlarınız için Normdata uzmanlarına dilediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Bizimle çalışmak ister misiniz?

Whatsapp linki üzerinden bize hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın